Galéria

  • 2007. Naptanya - Zebegény_30
  • 2007. Naptanya - Zebegény_17
  • 2007. Naptanya - Zebegény_5
  • Ászanák_15

A jóga ászanákról általában

Ha egy átlagember jógáról hall, akkor az esetek 90 százalékában bizonyosan a különböző furcsa testhelyzetekre gondol, ahol kivételes képességű emberek kitekert végtagokkal pózolnak. Meg kell vallanom őszintén, amíg nem kerültem közelebbi kapcsolatba a jógával, magam is ezt gondoltam. Nem gondoltam volna, hogy én, - hétköznapi ember -, meglehetősen merev izületekkel és izmokkal, valaha is képes lehetek bármelyik testhelyzet - a jógában ászana - elsajátítására.
Azt, hogy a jóga testhelyzetek megtanulása nem ördöngösség, azt a magam példáján szeretném megértetni.

 

Először is kell egy kis belső vágy, eltökéltség, hogy egyáltalán eljussak oda, ahol kapcsolatba kerülhetek ezzel a mozgásformával (most már életmóddal). Ha megvan a hely és a jógaoktató, akkor már csak türelemre és kitartásra van szükség és az eredmény nem, marad el! Már nem voltam tinédzser korú, amikor jógázni kezdtem és eleinte nagyon zavart, hogy a körülöttem lévők ügyesebbek, hajlékonyabbak, erősebbek nálam. Mivel életem nagy részét egy erősen teljesítmény centrikus sportág gyakorlása és versenyeztetése határozta meg, nagyon nehéz volt mindezt nem észrevenni, elvonatkoztatni magam másoktól, és csak magamra figyelni. Tudomásul kellett vennem, hogy a jóga egy egyéni út, itt nincs ellenfél és stopperóra, de nincs buzdító közönség sem. Jógaórán mindenki a saját tempójában halad, hiszen minden ember más testi adottságokkal rendelkezik.
Az első időkben még az egyszerű testhelyzetek gyakorlása is nehézséget jelentett, hiszen szinte minden izomnak aktívnak kellett lennie, figyelnem kellett a folyamatos légzésre és még arra is, mit érzek közben, milyen jelzéseket küld a szervezetem. Nagyon szorgalmasan látogattam a foglalkozásokat és egyszer csak eljött az idő, amikor már élvezni tudtam az ászanákat. Fokozatosan megnyúltak az izmaim, de ugyanakkor erősödtek is. Megtanultam tudatosan figyelni a test érzetekre, átadni magamat a belső csendnek, megtanultam kirekeszteni a gondolataimat. És ez, ami a jógát minden más mozgásformától megkülönbözteti: gyakorlás közben megszűnik a múlt és a jövő, csak a jelen pillanat az, ami fontos számunkra.
Ugyanakkor megfigyelhetjük a korlátainkat is gyakorlás közben. Hol kell még lazulni, esetleg lélekben felnőni egy-egy feladathoz, mi akadályoz meg bennünket abban, hogy tökéletesebben hajtsuk végre a testhelyzeteket.  De az is előfordult, hogy a saját félelmeimet kellett legyőzni ahhoz, hogy sikerüljön valami. Ahogy haladtam előre a gyakorlásban, egyre nagyobb kedvvel végeztem. Érzékeim, kifinomodtak megtapasztaltam, hol van az a határ, aminél már kellemetlen lenne a testhelyzet további kitartása, és természetes lett számomra az is, hogy ilyenkor abbahagyhatom anélkül, hogy bárki ezt nekem felróná.
Az sem jelentett problémát, hogy kezdetben nem tudtam úgy végrehajtani az ászanákat, ahogy az a könyvekben le van fényképezve, hiszen testi képességeim nem mindig tartottak lépést a vágyaimmal, hogy én is tökéletesen végezzem.  És itt kell megemlíteni a jóga gyakorlásának talán legfontosabb kulcsszavát: TÜRELEM! Mindig önmagunkhoz mérjük a fejlődést!

Bízzuk magunkat az érzeteinkre! Nem baj, ha nem ér le a homlokunk a térdünkre, érezzük úgy, MINTHA odaérne! A másik kulcsszó a fejlődés szempontjából a GYAKORLÁS! Jógában csak az nem fejlődik, aki nem gyakorol! Ha rendszeresen gyakorolunk, nem maradnak el a jóga jótékony "mellékhatásai” sem. Már említettem az izületek, izmok hajlékonyságát, az izomerő növekedését, de megnyugtatják az elmét, javul az önbizalom, a keringés, a testi-lelki egyensúly. Vannak olyan jóga ászanák, amelyek az egészséget javítják, akár mozgásszervi, idegi, vagy egyéb problémáról van szó. Az egészséges ember immunrendszerét erősítik, ellenállóbbakká teszik, megelőzhetővé válnak a mozgásszervi megbetegedések, gerincbetegségek. Nem véletlenül mondják az indiaiak, hogy a hosszú élet titka az egészséges gerinc! Szinte valamennyi ászana hatással van a belső elválasztású mirigyek működésére is.

Nagyon fontos a szervezetben összegyűlt mérgek eltávolítása is, de erre is vannak testhelyzetek! Tehát a jóga mindenre jó! Bármely korban, bármikor elkezdhető és életünk végéig gyakorolható! Nem elhanyagolhatók az ászanák életmódra gyakorolt hatásai sem. Aki jógázni kezd, előbb-utóbb megváltozik. Lehet, hogy ő maga még nem veszi ezt észre, de a környezete már sokkal hamarabb érzékeli. Nálam is ez történt. Elsőként a kollégáim vették észre, hogy nyugodtabb vagyok, türelmesebb, nem tud kihozni semmi sem a sodromból (éppen ezért a fontosabb üzleti tárgyalásokra ettől kezdve mindig engem küldtek). Megváltoztak az étkezési szokásaim is. Előtérbe kerültek a könnyen emészthető lehetőleg bio-élelmiszerek. Kezdetben ezek nem is voltak tudatosak, csupán nem kívántam jógás napokon nehéz ételeket enni. Később rájöttem arra, ha nehezet eszem a jógázás is nehezebb lesz, nem élvezet, hanem szenvedés egy-egy ászana végrehajtása. Különösen a fordított testhelyzetekben éreztem magam rosszul. Így aztán változtattam, ma már nem is tudnék hagyományos magyar konyha szerint étkezni. A köztudatba azonban - tévesen -, az terjedt el, hogy nem is jógázhat az, aki nem vegetáriánus. Nos, ez nem igaz! Én mindenkit csak bíztatni és bátorítani szeretnék, hogy megtapasztalhassák mindazt a jót, amit a jóga hoz az életünkbe. Ki kell próbálni és a saját tapasztalat alapján, kell dönteni a testi-lelki egészséget választjuk-e, vagy belefásulunk a mindennapok rohanó világába.