Galéria

  • 2014. Lesalja major_39
  • Baba-mama jóga_6
  • Jógatábor 2010._6
  • 2007. Naptanya - Zebegény_23

A 2009-es jógatábor receptjei

(ahol mennyiségek szerepelnek, ott vegyétek figyelembe, hogy 10-15 emberre készült az étel, ehhez arányítsatok, ha kevesebb embernek készül)

Rántott patisszon recept
A patisszonokat meghámozzuk, felszeleteljük és besózzuk, ill. garam masala indiai fűszerkeverékkel megszórjuk. Beleforgatjuk csicseri borsó lisztbe, majd tojásba, végül szezámmagba, tökmagba vagy zsemlemorzsába, ezután forró olajban kisütjük.

Így néz ki készen, mi lencsefőzeléket ettünk hozzá a táborban,

 

a lencsfőzelék sikere

Tábori lencsefőzelék, ahogy Editke készítette:

Fél kiló lencsét előre beáztatunk langyos vízbe (2-3 szor át kell öblíteni ), majd 2-3 órát állni hagyjuk. Annyi vízbe tesszük fel főni, amennyi egy ujjal ellepi. Egy evőkanál vegetát, egy nagy fej vöröshagymát, nyolc gerezd szép fokhagymát és négy termetes babérlevelet teszünk hozzá. Puhulásig főzzük. Négy evőkanál olajon annyi teljes kiőrlésű liszttel, ami jól felveszi az olajat világos színű rántást készítünk, majd félretesszük hűlni. Közben apróra vágunk 2-3 fokhagyma gerezdet, amit a végén teszünk bele, amikor lehúztuk a tűzről. A rántást kis hideg vízzel eresztjük fel, majd belekeverjük a lencsébe, összeforraljuk, hozzányomunk fél tubus mustárt. Lehúzzuk a tűzről és ekkor még mehet bele fokhagyma és só, ha szükséges.

Kati receptjei:

Paradicsomleves:

Olajon lisztet pirítunk, majd paradicsompürét adunk hozzá. Ez lehet sűrített paradicsom konzerv, vagy darabos hámozott, majd pépesített formájú. Felengedjük vízzel, hogy megfelelő sűrűségű legyen. Tegyünk bele 1-1 csipet sót és cukrot. ( a csipet nagysága a leves mennyiségétől függ ) Beleteszünk 1 fej vöröshagymát, 3-4 zellerzöldet, vagy zellerszárat. Addig főzzük lassan, amíg a hagyma puha nem lesz. A levesbetét lehet kockára vágott főtt tojás,vagy beleüthetünk a fővő levesbe annyi tojást, ahány személyre főztük. Zellerzölddel díszítjük.

Kelkáposzta főzelék:

A felkockázott kelkáposztát annyi forrásban levő vízbe kell tenni, hogy épp ellepje. (télen és tavasszal rövid forralás után le kell róla önteni a vizet nehogy keserű legyen) Ha a kelkáposzta megfőtt, sót és köménymagot teszünk bele. Ha van,  tegyünk bele zöldségleves kockát, de zöldség alaplével is lehet ízesíteni. A félig puha kelkáposztába nagyed annyi súlyú kockára vágott  krumplit teszünk, mint a kelkáposzta. Lassan főzzük. Közben olajon lisztet pirítunk, majd kicsit felengedjük a főzelék levével, hogy ne legyen csomós. Ugyanekor kerül bele a pépesített fokhagyma is izlés szerinti mennyiségben. Alaposan átforraljuk, hogy ne legyen rántás íze, majd frissel őrőlt borsot teszünk bele. Lehet majoránnát is hozzáadni azzal is nagyon finom.

Gyors padlizsánkrém Zsuzsa módra:

A padlizsánokat kockára vágjuk és besózzuk. Kb. fél óra múlva leöntjük a levét, és kicsavarjuk. Egy tepsibe beletesszük a padlizsán darabokat, adunk hozzá kockára vágott vöröshagymát, és darabolt paradicsomot is.  Oliva olajat öntünk rá, letakarjuk alufóliával, és sütőben közepes lángon puhára sütjük. Utána öszepépesítjük. Ízesítjük fekete borssal, frissen préselt fokhagymával, citromlével, vagy mustárral. Barna kennyérre kenve, vagy pirítós kenyérrel kiváló reggeli.

Ide jön a tojásleves receptje, Irmától

a tojásleves, mikor elkészült

 

a 2005-ös jógatábor receptjei

Az ételek kiegészítője a gabonapehely volt.

A gabonapelyhet 2x, 3x több vízben tesszük fel főni. Ha 2x több, akkor kevésbé lehet puhára főzni, ha 3x, akkor „mázgásabb lesz.”
Magokat, fahéjat és gyümölcsöket teszünk hozzá.
Mézzel édesítjük.

Puliszka zabpehellyel

Zabpehelykása előkészítését ld. az előző módon.
Puliszka: a kukoricadarából főzzük. Lehet csak vízben, vagy fele víz, fele tej összeállításban.. Ha tejben főzzük, akkor nem keményedik meg hamar.
A megfőtt kukoricakására tesszük a zabpehelykását és 1-2 idénygyümölcsöt a tetejére, magvakkal szórjuk meg a tetejét.

Kockafasírt (Ez volt csütörtök este a méregtelenítés után)

A barnarizst megpároljuk.
Pörköltszaftot készítünk szója granulátummal, fokhagymát is teszünk bele.
A miénkben nem volt, de tehetünk bele tojást is, akkor jobban összeáll.
Összekeverjük a párolt barnarizst, a szójás ízesített pörköltalappal (a tojással,) és elterítjük a tepsiben. A tetejét megkenjük olívaolajjal és megszórjuk napraforgómaggal és gabonapehellyel.
Megsütjük, 170-200 fokon, 20-25 perc.

Krumplileves

Nem paprikás rántással készül, hanem kefirrel, babérlevél, tárkony, tárkonyecet van benne ízesítőnek.

Rakott zöldbab

Pörköltalapot készítünk, ebbe tesszük a szójagranulátumot. Puhára főzzük, bőven teszünk bele fokhagymát, majd zöldbabbal együtt tepsibe tesszük, tetejére kefírt, vagy reszelt sajtot teszünk /esetleg mindkettőt/, és megsütjük.

Szilváslepény

6 tojás
30 dkg grahamliszt, vagy teljes kiörlésű gabona
2-3 sárgarépa (gondolom reszelve, de ezt nem mondta)
2,5 dl natúr yoghurt
1,5 dl étolaj
30 dkg barnacukor, lehet fele méz-fele cukor
fahéj, szegfűszeg
szilva
Hasonlóan készül, mint a piskóta. A tojásokat szétválasztjuk, a sárgájával kikeverjük a cukrot és a mézet, belekeverjük a többi alkotót, felverjük a tojásfehérjét, azt is hozzátesszük, legvégén a szilvát.
200 fokos sütőben kb. 30 percig sütjük.

Zöldbab ragu kuszkusz körettel

A hagymát apróra vágjuk, kevés oliva olajon megpároljuk. Adunk hozzá jó sok tört fokhagymát, de ezzel már nem pirítjuk, mert keserű lesz. Teszünk bele kevés törött borsot, aki szereti az indiai fűszereket, garam masala keveréket is tehet bele, így finomabb. Ezután széles hüvelyű apróra vágott / kb. 2 cm-es / zöldbabot teszünk hozzá és az egészet összepároljuk.

Kuszkusz elkészítése nagyon gyors és egyszerű. A kuszkusz szinte minden arab étel alapja, durum búza dara. Készen kapható szinte minden bio-boltban. Fél liter vizet felforralunk, sózzuk, egy kevés olivaolajat, vagy vajat teszünk bele, és ráöntjük a kuszkuszra. Nem főzzük tovább, csak lefedjük. 3 perc alatt kész.

A kuszkuszt használhatjuk köretként, de össze is keverhetjük a babbal is. Könnyen emészthető étel.